مركز آموزش مجازي رايتك مركز آموزش مجازي رايتك .

مركز آموزش مجازي رايتك

گرايش مديريت عمليات در مديريت MBA

مديريت عمليات

مديريت عمليات

به نقل از گالووي (Galloway) در كتاب اصول مديريت عمليات (۱۹۹۳)، مديريت عمليات در درجه‌ي اول بر توليد و تغيير حالت محصولات فيزيكي تمركز دارد. با وجود اين، گالووي استدلال مي‌كند كه مديريت عمليات، در واقع مديريت موثر و كارآمد تمامي انواع عمليات است. صرف نظر از اين كه پاي يك محصول فيزيكي در ميان باشد يا خير. مديريت توليد و عمليات به معناي مديريت انجام كسب و كار اصلي شركت است، به طور كل مديريت فرايندهاي اصلي كه باعث توليد محصول يا ارائه خدمت مي‌شود.

امروزه مديريت عمليات تعريف جديدي پيدا كرده است و از جنبه‌ي متفاوتي ديده مي‌شود. در واقع امروزه مديريت عمليات به معناي مجموعه‌اي از فعاليت‌ها و اقداماتي است كه شامل برنامه‌ريزي ، سازمان‌دهي ، مديريت و كنترل عمليات سازمان است. اين تعريف، اهميت مديريت عمليات را نشان مي‌دهد. رسيدگي و مديريت مؤثر عمليات، مي‌تواند بسيار سودمند و اثربخش باشد و در مقابل، ضعيف و شكست در اين بخش، به فاجعه‌ي بزرگي براي شركت تبديل خواهد شد

جهت شركت در دوره آموزشي مديريت mba كليك كنيد

اهميت مديريت عمليات

مديريت عمليات دو هدف اصلي دارد كه بايد براي دستيابي به آن تلاش كرد. در بسياري از موارد، اين دو هدف، كاملا با هم مرتبط هستند. اين دو هدف عبارتند از خدمات مشتري و بهره‌برداري از منابع .توليد يا عمليات يكي از فعاليتهاي اصلي و هزينه بر سازمان ها است. قسمت اعظم منابع مالي سازمان در بخش توليد يا عمليات صرف شده ، بنابراين مديريت آن براي بهبود عملكرد شركتها و افزايش توان رقابتي انها ضروري است.

زماني كه يك شركت، خدمات يا محصولاتي را به بازار ارائه مي‌كند، بايد اطمينان حاصل كند كه نيازها و خواسته‌هاي مشتري تأمين شده است. اين يك فرايند بسيار مهم در صنايع مختلف است و تيم بازاريابي شركت، نقشي حياتي در شناخت نيازهاي مشتري بازي مي‌كند. تيم بازاريابي اطلاعات و جزئيات لازم را از مشتريان جمع‌آوري مي‌كند و از آنها به عنوان داده‌هاي مهم براي طراحي محصولات و خدمات، بهره مي‌برد.

بنابراين، فارغ از اينكه كدام صنعت يا كسب‌و‌كار را در نظر بگيريم، مديريت عمليات مجموعه‌اي از وظايف عملياتي مشابه را در بر مي‌گيرد. اين وظايف عبارتند از برنامه‌ريزي، مديريت نيروي انساني، كنترل، هدايت، ايجاد انگيزه و سازمان‌دهي.

جهت شركت در دوره آموزشي مديريت mba كليك كنيد

توسعه استراتژي براي مديريت عمليات

وظيفه مدير عمليات توسعه كارا و موثر براي تبديل منابع ورودي به محصولات و خدمات خروجي با توجه به فلسفه وجودي سازمان است. بعد از تدوين رسالت يك سازمان، استراتژي به عنوان برنامه عملياتي جهت رسيدن به ديدگاه ها يا رسالت سازمان تنظيم مي شود.سپس مراكز عملياتي ، مالي ،فروش و توليد هر كدام سياست هاي خاص خود را در جهت تامين خواسته ها در رسالت كلي سازمان را توسعه مي دهند.

جهت شركت در دوره آموزشي مديريت mba كليك كنيد


برچسب: MBA، آموزش حضوري، آموزش مجازي، دروس مديريت MBA، دوره غيرحضوري، دوره مديريت، دوره مديريت MBA، رايتك، فرصت هاي شغلي MBA، مديريت، مديريت MBA، مديريت عمليات، موسسه رايتك، گرايشهاي رشته MBA، گواهينامه بين المللي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۴۷:۵۵ توسط:رايتك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :