مركز آموزش مجازي رايتك مركز آموزش مجازي رايتك .

مركز آموزش مجازي رايتك

تصميم‌گيري و برخي از تكنيك هاي آن

‌تصميم گيري

در ساده‌ترين شكل، تصميم گيري، به معني انتخاب كردن بين دو يا چند اقدام مختلف است.در فرايند گسترده‌تر حلِ مسئله، تصميم گيري شامل انتخاب بين راه‌حل‌هاي ممكنِ يك مسئله مي‌شود. ممكن است تصميم گيري با روندي شهودي يا استدلالي يا تركيبي از اين دو، انجام شود.تصميم‌گيري بخش مهمّي از زندگي را تشكيل مي‌‌دهد، ما هر روزه خود بارها مجبور به تصميم‌گيري هاي كوچك و بزرگ هستيم، تصميمات، زندگي ما را شكل مي‌دهد، ما از طريق انتخاب‌ها و تصميم‌هايمان قدرت مي‌گيريم.

تصميم‌ گيري قضاوت و انتخاب بين دو يا چند چيز و يا راه حل است كه هركس در زندگي شخصي و محيط كار و اجتماع خود با هر مقام و مسووليتي كه باشد انجام مي‌دهد و گاه مي‌تواند بسيار مهم و حياتي باشد. تصميم‌گيري نشانه‌ي رشد و بلوغ و مسئوليت پذيري افراد است. تصميم‌گيري درست و سنجيده موجب شادي و احساس موفقيت در فرد شده و سازگاري و اعتماد به نفس او را افزايش مي‌دهد و اين حالت نه تنها در تصميم‌گيرنده، بلكه در اطرافيانش اثر مثبت گذاشته و بهداشت رواني فرد و اعضاي خانواده را تامين مي‌كند.

جهت شركت در دوره تكنيك هاي تصميم‌گيري و حل مساله كليك كنيد

تصميم‌گيري

تصميم‌گيري چند هدفه (MODM)

در اين مدلهاي تصميم‌گيري چندين هدف به طور همزمان جهت بهينه شدن ، مورد توجه قرار مي گيرند. مقياس سنجش براي هر هدف ممكن است با مقياس سنجش براي بقيه اهداف متفاوت باشد. مثلا يك هدف حداكثر كردن سود است كه بر حسب واحد پول سنجش مي‌شود و هدف ديگر حداقل استفاده از ساعات نيروي كار است كه بر حسب ساعت سنجش مي‌شود.

جهت شركت در دوره تكنيك هاي تصميم‌گيري و حل مساله كليك كنيد

برخي تكنيك‌ هاي تصميم‌ گيري

جدول T

جدول T نمودار منظمي از اطلاعاتِ مربوط به ويژگي‌هاي گوناگون يا نكات دخيل در يك تصميم است. اين جدول مي‌تواند به شكل فهرستي از نكات مثبت و منفي‌اي باشد كه حول يك انتخاب مشخص وجود دارد. با ترسيم چنين جدولي اطمينان پيدا مي‌كنيد جنبه‌هاي مثبت و منفي هر تصميم يا جهت‌گيري را در نظر گرفته‌ايد.

معيار‌هاي اندازه‌گيري شده

در اين تكنيك معيارهايي را كه قرار است با اين تصميم به آنها دست پيدا كنيد در فهرستي بياوريد. سپس به هر معيار بر حسب اهميت نسبي‌اش در تصميم، عددي اختصاص مي‌دهيد. در مرحله‌ي بعد هر يك از انتخاب‌هاي پيش روي شما بر اساس نمرات معيارهايي كه در آن تأمين مي‌شود امتيازي كسب مي‌كنند. براي اين كار مي‌توانيد از يك مقياس نمره‌دهيِ ۱ تا ۱۰ يا ۱ تا ۱۰۰ يا هر دامنه‌اي كه به نظرتان خوب است استفاده كنيد.

ماتريس تصميم‌گيري يا جدول تصميم‌هاي وزن‌دار

اين تكنيك مدل كمي پيشرفته‌تري از تكنيك اندازه‌گيري معيارهاست. در اين تكنيك جدولي طراحي مي‌شود كه در آن به هر معيار بر اساس اهميتي كه در تصميم دارد وزني اختصاص داده مي‌شود. سپس به هر يك از انتخاب‌هاي جايگزين در مورد هر معيار نمره‌اي تعلق مي‌گيرد.

جهت شركت در دوره تكنيك هاي تصميم‌گيري و حل مساله كليك كنيد


برچسب: آموزش مجازي، رايتك، تكنيك هاي تصميم گيري، تصميم گيري،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ فروردين ۱۳۹۶ساعت: ۰۷:۳۴:۴۹ توسط:رايتك موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :